Dünya Üzerindeki Nükleer Silah Dağılımı

Yazar: Editör

Ocak 19th, 2018

Nükleer silahların kullanım fikri 1930’lara kadar gitmektedir. İkinci Dünya Savaşı ile birlikte bu silahlar bir güç unsuru olarak görülmüş ve savaşın sonlanmasına büyük bir etki yapmıştır. 6 ve 9 Ağustos 1945’te Japonya’ya karşı ABD tarafından iki kez kullanılan nükleer silahların yaygınlaşması da böyle başlamıştır.

1949 yılında Sovyetler Birliği’nin de nükleer silah denemelerinin başarıya ulaşması diğer büyük güçlerin de cesaretini artırmış; 1957 yılında Birleşik Krallık, 1961 yılında Fransa, 1964 yılında da Çin’in nükleer silah denemeleri gerçekleşmiştir.

1 Mart 1968’de imzalanan Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması, ABD ve SSCB’nin öncülüğünde elli ülke tarafından imzalanmış ve iki yıl sonra yürürlüğe girmiştir.

Antlaşmaya taraf olan bu beş devlet dışında, dört devletin de nükleer silahlara sahip oldukları bilinmektedir. Bu devletler antlaşmaya taraf değildir. Söz konusu devletlerden Hindistan 1974, Pakistan 1998 ve Kuzey Kore 2006 yılında nükleer silah denemesi gerçekleştirdi. İsrail ise resmi bir açıklama yapmamasına karşın uluslararası toplum tarafından nükleer silahlara sahip olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. ABD istihbaratına göre İsrail’in 80 adet nükleer başlığı var.

Yaklaşık 15 bin nükleer silahın %93’ü ABD ve Rusya’da bulunuyor. 300 adet nükleer başlığı ile Fransa bu iki devleti takip ediyor.

Not: İnfografik Anadolu Ajansı’ndan alınmıştır. 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?