Sefer Düştü Gürcistan’a Türküsü ve Gürcistan Seferi

Öncelikle merhaba değerli okurlar. Bu yazımda Gürcistan seferi ağırlıkta olmak üzere, “ Sefer Düştü Gürcistan’a” türküsünü anlatacağım.

4 Eylül 1063’te tahta geçen Sultan Alp Arslan’ın ilk işi Gürcistan’ın üzerine yürümek olmuştur. O dönemde Bizans’ın elinde bulunan Gürcistan ve çevre bölgeler Selçuklu Devletine zarar veriyordu. Şehzadelik dönemlerinde dahi büyük savaşlarda önemli rol oynayan Alp Arslan, tam bir savaş dehasıydı. Örnek verirsek şehzadelik döneminde Dandanakan savaşında önemli rol oynamıştır. Nitekim saltanatında çıktığı ilk sefer olan Gürcistan Seferinde de siyasi ve askeri dehasıyla 1064 yılında Gürcistan ve çevresini fethetmiştir. Bu seferde Kuzey Doğu Anadolu’dan Artvin, Borçka, Şavşat ve Ardahan gibi bölgeleri de zapt eden Sultan Alp Arslan gücüne güç, devletine toprak katmıştır. Yine 1064’te Kars prensi Ga-gih ona biat ettiğini ve tabi olunduğunu söylemiştir. Bu nedenle bu seferde Kars’a zarar vermemiştir lakin Kars Prensi sözünde durmayacaktır o gittikten sonra. Gürcistan başarıyla ele geçirilmiştir fakat Selçuklu’ ya tabi olan bazı beyler ve prensler ileride sıkıntı çıkaracaktır. Misal olarak prens Ga-gih şehrini Bizans’a teslim edecektir…

Bu muazzam zaferde oğlu ve veliahttı olan Melik Şah ve veziri Nizamülmülk’ün de büyük katkıları vardır.

Sefer düştü Gürcistan’a
Bizim ile gelen gelsin
Mert gelsin namert gelmesin
Kanlı çaydan geçen gelsin

 

Çağırın askerin hepisin
Seçin içinden kötüsün
Gürcistan beden kapısın
Bir yumrukta açan gelsin

 

Kulak tut merdin sözüne
İnelim meydan yüzüne
Ecel gömleğin özüne
Kend’eliyle biçen gelsin
Dinleyin yiğit sözünü
Çekerim güzel nazını
Gürcistan’ın has kızını
Terkin alıp kaçan gelsin.

Aradan üç sene geçmiş takvimler 1067’yi gösterirken az önce bahsettiğimiz prens ve beylerin hainliği yüzünden tekrardan Gürcistan’a yürümek zorunda kalmıştır Sultan Alp Arslan. Gürcistan kralı 4. Bagrat civardaki Türkmenlerin üzerine yürüyünce, Alp Arslan için 2. Gürcistan Seferi başlamıştı bile…

Ordusunu toplayıp Gürcistan’a gelmiştir Sultan ama Kral 4. Bagrat savaşmaya cesaret edemeyip aman dilemiştir. Ardından Alp Arslan ise Tiflis başta olmak üzere birkaç Gürcistan şehrini ele geçirmiştir.

Yazımıza konu olan türkü ise 1064-1067 yılları arasında halk arasında ortaya çıkmıştır. Şahsen en sevdiğim türkülerden biridir. Şanlı bir zafere ve hainlere parmak basmasıyla ünlenmiştir. Ne diyordu türküde? “ Mert gelsin, namert gelmesin…”

Eski Yazarımız: Yunus Aydoğan (yunusaydogan@outlook.com)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?