Haritalarla Zeytin Dalı Harekâtı (20-23 Ocak 2018)

I. Gün 

14.25: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Kütahya il kongresinde, “Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç takip edecek” dedi.

18.30: Türk Silahlı Kuvvetleri, 18.30 itibariyle belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108’ini vurdu. Hastanelere getirilen ölü ve yaralıların tümünün PYD/PKKlı olduğu öğrenildi. TSK, teröristlerin sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını vurguluyor. AA hastanelere getirilen ölü ve yaralıların tümünün PYD/PKK’lı olduğunu bildirdi.

20.37: Genelkurmay Başkanlığının yaptığı ikinci açıklamada “Harekâtın başlangıcında 7 bölgede tespit edilen PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait sığınak barınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan 108 hedef Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edilmiştir. Harekâta katılan 72 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine dönmüşlerdir” denildi. Askeri kaynaklar, harekâta başta Diyarbakır ve İncirlik olmak üzere Türkiye’nin değişik bölgelerindeki üslerden uçakların havalanarak katıldığı bilgisini verdi. Açıklamada uçakların müteakip görevlere hazırlık için üslerine geri döndüğünün belirtilmesi, harekâtın bugün de devam edeceğinin mesajı olarak yorumlandı. Öncüpınar Sınır Kapısı’na çok sayıda tank ve zırhlı aracın sevk edilmesi de, “kara harekâtının kısa sürede başlayacağı”nın işareti olarak değerlendirildi.

21.44: Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili ABD’den ilk açıklama geldi. Pentagon  ABD öncülüğündeki koalisyonun Afrin’de devam bir operasyonu olmadığı vurgusu yaparak ülkesinin Afrin’deki gelişmelere müdahil olmasının söz konusu olmadığını ima etti.

21.45: ÖSO’nun sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, PYD/PKK’nin bazı üyelerinin örgütten kaçarak Mare ilçesindeki muhaliflere teslim olduğu duyuruldu.

22.30: Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekâtı’ kapsamında Türk tankları Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden Suriye’ye geçti.

II. Gün

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) önceki gün Afrin’e havadan başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekâtı, dün kara harekâtıyla tepe noktaya çıktı. TSK kara birlikleri, tanklar ve zırhlı araçlar saat 11.05’te harekâtın kara bölümü için sınırı geçti.

Cumartesiyi pazara bağlayan gece Özel Kuvvetler (Bordo Bereli) keşif timleri değişik yerlerden Afrin’e sızarak geçiş yapılacak güzergâhların kontrolünü aldı. İnsansız mayın tarama araçları da sürekli arazi taraması yaptı. Sabaha karşı da özellikle Azez tarafındaki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri Afrin’e girmeye başladı.

72 savaş uçağı ile yapılan hava harekâtı sonrası sınır hattında konuşlu Fırtına obüsleri, Afrin’deki terör örgütü PYD/YPG-PKK mevzilerini vurdu. Topçu atışları sonrası saat 11.05’te TSK karar birlikleri ile tanklar, ÖSO güçlerine tam destek vermek amacıyla Kilis Gülbaba sınırından geçerek Afrin’e girdi. Bordo Bereli keşif timlerinin “temiz raporu” verdiği güzergâhlardan geçiş yapan Leopard ve M-60 tankları, Özel Kuvvetler ve komandolar öğle saatlerine kadar 5 kilometre Afrin içinde ilerledi. TSK unsurları ilerledikleri arazide küçük çaplı geçici üs bölgesi de kurdu. TSK ve ÖSO birliklerinin ilerleyişi sırasında Kilis-Hatay hattında konuşlu Fırtına obüsleri 40 kilometre menzildeki PYD hedeflerini vurmaya devam etti. Özellikle Raco bölgesi dağlık arazisi Türk savaş uçakları tarafından bombalandı.

Askeri kaynaklar, saat 19.30 itibariyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin unsurlarının desteğinde ÖSO birliklerinin YPG’nin denetimindeki 11 köyü ele geçirdiğini bildirdi.

III. Gün 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleriyle birlikte başlattığı Zeytin Dalı Harekatı, dün üçüncü gününde Azez kıskacıyla genişledi. Daha önce Fırat Kalkanı Harekâtı’nda ele geçirilmiş Azez-Mare hattından önceki gece ve dün sabah Afrin’deki PYD/YPG-PKK güçlerini 40 kilometre menzile sahip Fırtına obüsleri, Çok Namlulu Roketatarlar (ÇNRA) ve havadan da savaş uçaklarının taarruzlarıyla yoğun şekilde bombalayan TSK, terörist hedeflerin iyice etkisiz hale gelmesinden sonra ÖSO güçleriyle birlikte Azez’den Afrin bölgesine giriş yaptı.

Kara operasyonu hem sınır hattında konuşlu, hem de Afrin bölgesine giren Fırtına obüslerinin atışları ve zaman zaman Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarının hava taarruzu desteğiyle sürdü. Hatay ve Kilis’ten Afrin içinde PYD/YPG-PKK mevzileri ile barınak ve sığınaklarını hedef alan yoğun topçu atışları yapıldı. Birliklerin Afrin içindeki ilerleyişi sürerken, Mehmetçik’in bazı yerlerde 8 kilometre içeri girdiği öğrenildi. Tank ve diğer zırhlı-paletli araçların Afrin içine sevkiyatı da devam etti. En çok sevkıyat kara harekâtının başlatıldığı Kilis-Gülbaba mevkiinden yapıldı. Afrin’in kuzey batısındaki Bülbül bölgesindeki köylerin önemli bir kesimi ele geçirilirken, Raco ve Cinderis bölgelerinde ilerleyişin sürdüğü, Hassa sınır hattında da cep açıldığı bildirildi. Anadolu Ajansı da, gündüz saatlerinde Bülbül beldesine bağlı Şeyh Badi, Marso ve Haftar köylerinin teröristlerden arındırıldığını duyurdu. Toplam 14 nokta örgütten kurtarıldı.

IV. Gün 

13.15: Cinderes bölgesinin batısındaki Hammam köyü teröristlerden alındı. Böylece Reyhanlı hattındaki terör cephesi yarıldı.

19.15: Zeytin Dalı Harekatı’nda Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı şehit oldu.

22.45: Genelkurmay Başkanlığından, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında şu ana kadar 260 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği bildirildi.

23.00: Zeytin Dalı Harekatı’nın dördüncü gününde, Türk Silahlı Kuvvekleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin’in batısından sürdürdüğü operasyonda Cinderes beldesinin El Hammam köyünü ve çevre tepeleri terör örgütü PYD/PKK’dan aldı.

Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK destekli ÖSO, Afrin’in batısından sürdürdüğü operasyonda Raco beldesine bağlı Ömer Uşağı köyünü terör örgütü PYD/PKK’dan aldı.

Uluslararası Arena ”Zeytin Dalı Harekatı” İçin Ne Dedi?

1. Kuzey ve Güney Amerika

[ABD]

Savunma Bakanlığı: Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway, Türkiye’nin PKK ile güvenlik kaygılarını anladıklarını söyledi. Rankine-Galloway, ABD öncülüğündeki koalisyonun Afrin’de devam bir operasyonu olmadığı vurgusu yaparak ülkesinin Afrin’deki gelişmelere müdahil olmasının söz konusu olmadığını ima etti. [20.01.2018]

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, “Türkiye’nin meşru güvenlik endişeleri var. Bu konuda Türkiye açık sözlüydü ve hava saldırısı konusunda bizi uyardılar” dedi. [22.01.2018]

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Afrin operasyonuyla ilgili açıklama yaptı. Mattis ”Türkiye’nin Suriye’deki operasyonları, IŞİD’in yenilmesinin garantiye alınması çabalarından dikkati dağıtıyor” dedi. [23.01.2018]

Beyaz Saray: Sözcü Sanders, Beyaz Saray’daki basın brifinginde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesinde gerçekleştirdiği harekâtla bir açıklama yaptı.

Açıklamasında Sanders, “Suriye’nin kuzeybatısında tüm tarafları DEAŞ’ın mağlup edilmesi amacına odaklanmaya, Suriye’deki çatışmaları azaltmaya ve masum sivilleri korumaya çağırıyoruz. Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini biliyor ve ciddiye alıyoruz. Bir NATO müttefiki olarak Türkiye ile çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’yi askeri eylem ve söylemlerini sınırlamaya, operasyonlarının alan ve süresinin sınırlı olduğundan ve ayrıca insani yardımların devam ettiğinden emin olmaya ve sivil kayıplarından kaçınmaya teşvik ediyoruz. Esed’in vahşi rejiminin Afrin’e dönemeyeceğinden emin olmak istiyoruz. Suriye’deki iç savaşın sona ermesi için diplomatik olarak çalışmaya devam edeceğiz.” [22.01.2018]

Dışişleri Bakanlığı: ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert: “ABD Suriye’nin kuzeybatısındaki durumla, özellikle masum sivillerin durumuyla ilgili olarak son derece endişeli. Türkiye’yi, askeri operasyonlarında sivil kayıpların olmaması için itidalli davranmaya çağırıyoruz. Eskiden olduğu gibi, bir NATO müttefiki ve IŞİD’le mücadelede önemli ortak olarak Türkiye’nin, yasalar çerçevesinde güvenlik sorunlarını çözmesini destekliyoruz. Ancak Türkiye’yi itidalli olmaya ve askeri operasyonlarının kapsam ve süresini sınırlı tutmaya, ayrıca sivil kayıpların önlenmesi için titiz davranmaya çağırıyoruz.” [21.01.2018]

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, ‘Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamak için güvenli bir bölge oluşturmayı gündeme alabilecekleri mesajı verdi. Washington, Türkiye’nin Afrin operasyonunun sınırlı tutarak bir an önce bitirmesini teşvik etmeye yönelik bir diplomasi izliyor.” [22.01.2018]

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert: ”Suriye’nin kuzeyiyle ilgili son derece hakiki kaygılarımız var. Afrin daha önce nispeten güvenli bir bölgeydi, şu anda değil. Rusya yaptığı açıklamalarla iki NATO müttefikinin arasını açmaya çalışıyor. ABD Dışişleri Bakanı Tillerson son bir haftada Türk Dışişleri Bakanı ile üç kez görüştü, ikisi yüz yüze, biri telefon ile. Bu görüşmelerde Tillerson o bölgelerdeki istikrarsızlıktan duyulan kaygıları dile getirdi. Oraya ilişkin kaygılarımız şu an Tillerson’ın radarındaki en önemli konu. Orada gerilimin daha fazla tırmanmasını istemiyoruz. Daha önce nisbeten güvenli olan bir bölgede bugün siviller evlerini terk edip etmemekle karşı karşıya. Bizim Suriye’de olmasını istediğimiz şey bu değil. Biz insanların evlerini köylerini terk etmesini istemiyoruz.” [23.01.2018]

2. Avrupa

[Avrupa Birliği]

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin ekibinden gönderilen mesajda, AB’nin askeri bir aktör olmadığı vurgulanarak, “Askeri operasyonlar konusunda yorum yapmıyoruz” ifadeleri kullanıldı. [21.01.2018]

Federica Mogherini Afrin’deki gelişmelerden kaygı duyduklarını söyledi. Mogherini, “İnsani yardımlara ve DAEŞ’le mücadeleye odaklanılmalı” dedi.  [23.01.2018]

[Birleşik Krallık]

Başbakanlık: Başbakanlık sözcüsü, Türkiye’nin sınırlarını korumasının meşru olduğunu, Türkiye ile yakın çalışmayı sürdüreceklerini söyledi. [22.01.2018]

Dışişleri Bakanlığı: Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “NATO müttefiki Türkiye’nin, sınırlarının güvenliği konusunda meşru çıkarı var” denildi. Bakanlık adına AFP’ye konuşan sözcü, “Birleşik Krallık, bölgede yükselen tansiyonu düşürecek ve Türkiye’nin güvenlik çıkarlarını koruyacak çözümler bulmak için Türkiye ve diğer müttefiklerle birlikte çalışmaya hazır” ifadelerine yer verildi.  [20.01.2018]

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson: ”Afrin’deki gelişmeleri yakından izliyoruz. Türkiye sınırlarını güvende tutmayı istemek konusunda haklı. Şiddeti azaltmak ve en önemli hedefe odaklanmak amacını paylaşıyoruz: Suriye’de Esed rejiminin sona ermesine varacak siyasi bir süreç.” [22.01.2018]

[Almanya]

Dışişleri Bakanlığı: Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, her iki tarafın da DAEŞ ile mücadele için büyük çaba sarf ettiğini ve kayıplar verdiğini vurgulayarak, Suriye’nin, DAEŞ’e karşı sağlanan başarıdan sonra istikrar ve barış yönünde adımların atılmasına ihtiyacı olduğunu ifade etti. Gabriel, “Suriye’nin ihtiyacı olan en son şey, askeri çatışmalar. Orada insanlar yeterince acı çekiyor. Bütün çabalar siyasi düzlemde ilerleme sağlanmasını hedeflemesi gerekiyor” dedi. [21.01.2018]

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Maria Adebahr, “BMGK, bugün Türkiye’nin Suriye’deki eylemlerini ve insani durumu ele alacak. BMGK üyelerinin sorumlu bir tavır almasını ve Suriye’de siyasi yolla çözülmesi gereken krizdeki gerginliğin tırmandırılmaması için düşüncesizce atılacak adımlardan kaçınılması çağrısı yapmasını umuyoruz” dedi. [22.01.2018]

[Fransa]

Dışişleri Bakanlığı: Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, ”Bu operasyonun bizi kaygılandırdığını söyledik. Türkiye’nin sınır güvenliği konusunda güvenlik kaygılarını anlıyoruz ancak Türkiye’ye Kürtlere yönelik bu operasyonda çok hassas olmaları gerektiği çağrısında bulunuyoruz.” dedi. [23.01.2018]

BM Daimi Temsilciliği: Fransa’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi François Delattre, “Fransa, Türkiye’nin güvenlik ve sınırları hakkındaki endişelerini anlıyor ve Türkiye’ye Suriye’deki oldukça değişken durum konusunda itidal çağrısı yapıyor. Müttefikler arasındaki birliği korumak hayati önem taşıyor.” dedi. [23.01.2018]

[Hollanda] 

Dışişleri Bakanlığı: Hollanda Dışişleri Bakanı Halbe Zijlstra, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesinde başlattığı “Zeytin Dalı Harekatı”na ilişkin, “Türkiye’ye karşı açıkça saldırılar oldu. Türkiye’nin kendini savunması için yeterli işaretler var. YPG masum değil. Bu bir Türk, Kürt çatışması değildir. Bunun Hollanda’da da böyle olmaması gerekir. Kabinede, ülkede gerginliğin tırmanmaması için gereken görüşmeler yapılıyor.”  [23.01.2018]

3. Asya

[Rusya]

Dışişleri Bakanlığı: Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov,“Birçok siyaset bilimci Rusya’nın neden endişelendiği sorup duruyor. ‘Ne kadar kötü, o kadar daha iyi değil mi?’ diyor. Böylece ABD kimseyle anlaşamadığını, dünyada yıkıcı etkisi olduğunu kanıtlamış oluyor. Buna İran ve Suriye örnek. Gel gelelim sonunda Türkiye’yi de davranışlarıyla çıldırttılar.” [21.01.2018]

[İran]

Dışişleri Bakanlığı: İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi, “İran, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması, ulusal hâkimiyete saygı ve insani kriz, sivil ve günahsız Suriyelilerin can güvenliğinin korunmasının gerektiğini vurgulamaktadır.” dedi. Afrin’de krizin devam etmesinin, teröristlerin Suriye’nin kuzey bölgesinde ortaya çıkmasına neden olabileceği konusundaki endişelerini dile getiren Kasımi, “Ümit ediyoruz bu operasyon bir an önce sona erer ve Suriye ve Türkiye’nin sınırındaki krizin yayılmasının önü alınır.” [21.01.2018]

[Azerbaycan]

Dışişleri Bakanlığı: Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hikmet Hacıyev, “TSK’nin başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın amacı, Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak, terör tehlikesini ortadan kaldırmak ve bölgede yaşayan sivilleri terör tehditlerinden korumak. Azerbaycan, Türkiye’nin terör tehdidi konusundaki hassasiyeti ve endişelerini anlıyor. Kardeş Türkiye ve Türk halkının bir daha hiçbir zaman terör saldırılarına maruz kalmamalarını arzu ediyoruz.” dedi. [22.01.2018]

[Katar]

Dışişleri Bakanlığı: Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lulva el-Hatır: “Zeytin Dalı Harekatı, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve sınır güvenliğiyle bağlantılı meşru kaygılarından ötürü ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması amacıyla başlatıldı.” dedi.  [23.01.2018]

[Birleşik Arap Emirlikleri]

Dışişleri Bakanlığı: BAE’nin Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş,  “Afrin’i çevreleyen gelişmeler, Arap ulusal güvenliğini gerçekçi ve çağdaş bir temelde yeniden kurmanın ve onarmanın önemini bir kez daha doğrulamıştır, aksi taktirde birliğin olmaması durumunda Arap ülkeleri yol geçen hanı oluyor.”dedi.

[Irak Kürt Bölgesel Yönetimi]

Başkanlık: Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Afrin’e yönelik operasyona ilişkin sosyal medyada bir mesaj yayınladı. Barzani paylaşımında, “Afrin’deki sivil can kayıplarından dolayı endişeliyiz. Savaş ve şiddetle sorunlar daha da derinleşip büyüyecektir. Afrin’e yönelik saldırıların en kısa sürede bitmesini ümit ediyoruz” ifadelerine yer verdi. [22.01.2018]

Kürdistan Yurtseverler Birliği: Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) partisinin politbüro üyesi Mala Bahtiyar, IKBY’nin Zeytin Dalı Harekatı’nın başladığı Afrin’deki Suriyeli Kürt güçlerine TSK’ya karşı koymaları için destek birlikleri göndermeye hazır olduğunu söyledi. Bahtiyar, birlikleri göndermeden önce Ankara’ya da bir müzakere heyeti göndereceklerini ekledi.

4. Afrika

[Mısır]

Dışişleri Bakanlığı: Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de Erdoğan rejiminin Halep kırsalının kuzeyi Afrin Bölgesine bulunduğu saldırıyı keskin bir dille kınarken, Mısır’ın bu saldırıyı mutlak bir şekilde kınayıp reddettiğini vurguladı. Bakanlık bugün yayınladığı beyanda Erdoğan rejimi tarafından Suriye’nin egemenliğine karşı bu yeni saldırının Suriye’de siyasi çözümün yanı sıra terörle mücadele çabalarını sabote ettiğinin altını çizdi. [21.01.2018]

5. Bölgesel Örgütler

[NATO]

NATO Genel Sekreter Vekili Gottemoeller: ”NATO, operasyonun ilk anında beri çok net bir şekilde Türkiye’nin güvenlik endişeleri olduğunu söylemiş ve son derece büyük bir terör tehdidiyle mücadele ettiğini belirtmiştir. Türkiye, saldırıların büyüklüğü ve sayısı dikkate alındığında son dönemde terörle en fazla mücadele eden ülke olarak dikkat çekmiştir. Tüm güvenlik endişelerine karşı Türkiye’yle birlikte çalışacağız. Türkiye’nin talep ve ihtiyaçlarına göre birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” [23.01.2018]

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?